Kontakt

Excursion Buses

Ossiacher See

Daily from MON to SUN May 21 to October 11

Stops departures
1 Villach Hbf. Busbahnhof (7) 08:00 | 09:45 | 13:00 | 16:45
2 Treffen Hauptschule 8:13 | 09:58 | 13:13 | 16:58
3 Treffen Ortsmitte 8:15 | 10:00 | 13:15 | 17:00
4 Treffen Spar 8:16 | 10:01 | 13:16 | 17:01
5 Treffen Oberdorf/Evang. Kinderheim 8:17 | 10:02 | 13:17 | 17:02
6 Treffen Niederdorf/Strassnig 8:18 | 10:03 | 13:18 | 17:03
7 Treffen Seespitz 8:19 | 10:04 | 13:19 | 17:04
8 Annenheim Infostand 8:21 | 10:06 | 13:21 | 17:06
9 Annenheim Kanzelbahn Talstation 8:22 | 10:07 | 13:22 | 17:07
10 Sattendorf Bahnhof (Dorfstraße) 8:23 | 10:08| 13:23 | 17:08
11 Sattendorf Volksschule 8:24 | 10:09 | 13:24 | 17:09
12 Sattendorf Ost (Dorfstraße) 8:25 | 10:10 | 13:25 | 17:10
13 Stöckelweingarten Hansbauer 8:26 | 10:11 | 13:26 | 17:11
14 Stöckelweingarten Birkenhof 8:27 | 10:12 | 13:27 | 17:12
15 St. Urban am Ossiacher See Urbaniwirt 8:28 | 10:13 | 13:28 | 17:13
16 Bodensdorf am Ossiacher See Spar 8:29 | 10:14 | 13:29 | 17:14
17 Bodensdorf am Oss. See Gh Bierpeter 8:30 | 10:15 | 13:30 | 17:15
18 Steindorf Unterberg 8:31 | 10:16 | 13:31 | 17:16
19 Steindorf Stiegl 8:32 | 10:17 | 13:32 | 17:17
20 Steindorf Ossiacher See Pension Hoffmann 8:33 | 10:18 | 13:33 | 17:18
21 Steindorf am Ossiacher See Abzw. Bahnst. 8:34 | 10:19 | 13:34 | 17:19
22 Altossiach Dammweg 8:36 | 10:21 | 13:36 | 17:21
23 Altossiach Jodl 8:37 | 10:22 | 13:37 | 17:22
24 Alstossiach Ortsmitte 8:38 | 10:23 | 13:38 | 17:23
25 Ossiach Rapitsch 8:39 | 10:24 | 13:39 | 17:24
26 Ossiach Gh Post 8:40 | 10:25 | 13:40 | 17:25
27 Ostriach Gh Kölbl 8:42 | 10:27 | 13:42 | 17:27
28 Ostriach Mummer 8:43 | 10:28 | 13:43 | 17:28
29 Ostriach Fünfhausen 8:44 | 10:29 | 13:44 | 17:29
30 Heiligengestade Gh Messner 8:45 | 10:30 | 13:45 | 17:30
31 Heiligengestade Oberortweg 8:46 | 10:31 | 13:46 | 17:31
32 Heiligengestade Berghof 8:48 | 10:33 | 13:48 | 17:33
33 Villach St. Andrä Gemeindebad 8:49 | 10:34 | 13:49 | 17:34
34 Villach St. Andrä Johannesquelle 8:50 | 10:35 | 13:50 | 17:35
35 Villach St. Andrä Lido 8:51 | 10:36 | 13:51 | 17:36
36 Villach St. Andrä Ruine 8:53 | 10:38 | 13:53 | 17:38
37 Annenheim Kanzelbahn Talstation 9:01 | 10:46 | 14:01 | 17:46
38 Annenheim Infostand - | - | 14:02 | 17:47
39 Treffen Seespitz - | - | 14:03 | 17:48
40 Treffen Niederdorf/Strassnig - | - | 14:04 | 17:49
41 Treffen Oberdorf/Evang. Kinderheim - | - | 14:05 | 17:50
42 Treffen Spar - | - | 14:06 | 17:51
43 Treffen Ortsmitte - | - | 14:07 | 17:52
44 Villach Hauptbahnhof Busbahnhof 9:15 | 11:00 | 14:23 | 18:08

Faaker See

Daily from MON to SUN May 21 to October 11

Stops departures
1 Villach Hbf. Busbahnhof (4) 08:25 | 10:25 | 12:25 | 16:45
2 Villach Interspar 8:28 | 10:28 | 12:28 | 16:48
3 Villach Steinwenderstraße 8:30 | 10:30| 12:30 | 16:50
4 Villach Jakob-Ghon Allee 8:32 | 10:32 | 12:32 | 16:52
5 Villach Perau Bundesstraße 8:33 | 10:33 | 12:33 | 16:53
6 Villach Maria Gailer Straße Mc Donalds 8:34 | 10:34 | 12:34 | 16:54
7 Villach Maria Gail Abzweigung Kleinsattel 8:36 | 10:36 | 12:36 | 16:56
8 Villach Drobrova 8:37 | 10:37 | 12:37 | 16:57
9 Mittewald bei Drobollach Ort 8:38 | 10:38 | 12:38 | 16:58
10 Drobollach West 8:39 | 10:39 | 12:39 | 16:59
11 Drobollach Mitte 8:41 | 10:41 | 12:41 | 17:01
12 Egg am Faaker See Abzweigung Bogenfeld 8:43 | 10:43 | 12:43 | 17:03
13 Egg am Faaker See Ort 8:44 | 10:44 | 12:44 | 17:04
14 Neuegg am Faaker See Seeuferstraße 8:46 | 10:46 | 12:46 | 17:06
15 Faak am See Strand Gruber 8:48 | 10:48 | 12:48 | 17:08
16 Faak am See Strandabad 8:50 | 10:50 | 12:50 | 17:10
17 Faak am See Bahnhof (Vorplatz) 8:51 | 10:51 | 12:51 | 17:11
18 Faak am See Ort 8:52 | 10:52 | 12:52 | 17:12
19 Drobollach West 8:57 | 10:57 | 12:57 | 17:17
20 Mittewald bei Drobollach Ort 8:58 | 10:58 | 12:58 | 17:18
21 Serai Bundesstraße 8:59 | 10:59 | 12:59 | 17:19
22 Villach Drobrova 9:01 | 11:01 | 13:01 | 17:21
23 Villach Maria Gail Abzweigung Kleinsattel 9:03 | 11:03 | 13:03 | 17:23
24 Villach Maria Gailer Str. Mc Donalds 9:05 | 11:05 | 13:05 | 17:25
25 Villach Perau Bundesstraße 9:07 | 11:07 | 13:07 | 17:27
26 Villach Ludwig-Walter-Straße 9:09 | 11:09 | 13:09 | 17:29
27 Villach 10. Oktober-Straße 9:11 | 11:11 | 13:11 | 17:31
28 Villach Interspar 9:12 | 11:12 | 13:12 | 17:32
29 Villach Hauptbahnhof Busbahnhof 9:14 | 11:14 | 13:14 | 17:34